Komisia SEDEC prvýkrát v Trnave aj na Slovensku: Témou je konkurencieschopnosť a rozvoj vidieka
Viac ako stovka európskych delegátov pricestovala na Slovensko, aby spoločne diskutovali o podpore malého a stredného podnikania. Cieľom je ukázať, že kvalitné projekty môžu vznikať aj mimo hlavných miest.
Trnavský kraj je hostiteľom európskej odbornej diskusie o inováciách, konkurencieschopnosti a regionálnom rozvoji. 9. zasadnutie Komisie Európskeho výboru regiónov pre sociálnu politiku, vzdelávanie, zamestnanosť, výskum a kultúru (SEDEC) sa po prvýkrát deje na Slovensku. Do Trnavy zavítalo 132 zástupcov európskych regiónov a miest.
Témou zasadnutia bolo predovšetkým uplatňovanie inovatívnych prístupov nielen vo veľkých mestách, ale aj vo vidieckych oblastiach. Zástupcovia rokovali aj o silnejšej podpore malého a stredného podnikania a startupov: „Zdôraznil som, že inovácie nevznikajú len vo veľkých metropolách, že na Slovensku máme dostatok podnikavých a kvalitných ľudí a nápadov, že peniaze a podpora musia nasledovať nápad, a nie opačne," povedal Viskupič.
Župan vyzdvihol hospodárske postavenie trnavského kraja a pripomenul, že mnohé jeho časti zostávajú prevažne vidiecke.
Súčasťou debát bol aj nový európsky Bauhaus. Poukazovali na kľúčovú úlohu obcí pri prepájaní ochrany kultúrneho dedičstva s inováciami či pri obnove starších nevyužitých budov. Hoci doteraz fungoval na Slovensku skôr v pilotnej fáze s úspešnými projektmi v Trenčíne či v Trnave, jeho plnohodnotná realizácia a väčšie financovanie by podľa Viskupiča mohli priniesť riešenie celospoločenskej témy, akou je rozvoj inkluzívneho nájomného bývania.
Predsedníčka komisie SEDEC a primátorka bulharského mesta Gabrovo, Tanya Hristova, vyzdvihla prínos stretnutí pre obyvateľov: „Snažím sa o to, aby európska politika bola ľuďom bližšie a vlastne všetky tieto politiky, ktoré implementujeme, sú úspešné práve vtedy, keď sa implementujú zdola nahor," uviedla.
Dôležitou témou pre Trnavský kraj je tiež dlhodobá cezhraničná spolupráca: „Väčšina najúspešnejších projektov je v oblasti cestovného ruchu a pri obnove kultúrneho dedičstva," poznamenal vicežupan József Berényi.
Na dnešnú medzinárodnú diskusiu nadviaže popoludňajší výjazdový program. Zahraniční delegáti navštívia technologickú firmu BizzCom v Bučanoch aj obnovený historický vodný kolový mlyn v Tomášikove. Medzinárodné stretnutie pokračuje aj zajtra (utorok, 23. júna).
Tento obsah vznikol s podporou umelej inteligencie.

