Piešťanské čajky vyhrali extraligu

Podarilo sa to druhýkrát v histórii.

Piešťanské čajky majú pohár | Foto: PČ
Mazda - TANEX Trnava

Basketbalistky Piešťanských Čajok sa druhýkrát v histórii klubu stali víťazom Niké extraligy žien, majstrovský titul obhájili na domácej palubovke, keď v treťom finálovom stretnutí sezóny 2022/2023 vyhrali nad Sláviou Banská Bystrica 81:59 a v celej sérii triumfovali 3:0 na zápasy.

Klub z kúpeľného mesta získal v aktuálnom ročníku premiérovo double (ligový titul a Slovenský pohár) a navyše na domácej scéne nezaznamenal ani jednu prehru, čo sa naposledy podarilo Good Angels Košice v sezóne 2015/2016. Piešťany si zároveň ako majster Slovenska vybojoval právo účasti v niektorej zo súťaží pod hlavičkou Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) v nasledujúcom ročníku.

Nervózny zápas

Tretí zápas finálovej série začal na oboch stranách nervozitou, z ktorej vyplývalo aj nízke bodové skóre. Banská Bystrica začala o čosi lepšie, Piešťany sa už tradične pomalšie rozbiehali. Na domácej strane sa rozohrávala dvojica Andělová s Jamesovou, pre svoj tím vybudovala mierne vedenie. „Pumy“ držala v hre najmä Pulliamová, aj preto vyzeralo z ich pohľadu skóre po prvej štvrtine prijateľne – 18:22. V druhej časti mala Bystrica herne navrch, vo viacerých prípadoch to stiahla na rozdiel útoku, ale povestný krok naviac nevedela urobiť. Piešťany totiž v správnej chvíli bodovo odpovedali, aj vďaka tomu zostával dlho na domácej strane priaznivý stav. Po prvom polčase ale nebol výrazný – 38:34.

Po prestávke už nastúpil domáci tím v úplne inom mentálnom rozpoložení, ktoré ho doviedlo k majstrovskému mečbalu. Bodovými mikroúsekmi si pomáhala, vedenie sa dostalo cez dvojcifernú hodnotu. Keď sa k tomu pridala silná zbraň z doterajších finálových duelov – streľba za tri body, tak začali Banskej Bystrici čoraz výraznejšie odskakovať. „Pumy“ viackrát ukázali ochotu urobiť niečo so zápasom, ale len kozmeticky upravovali rozdiel. Pred poslednou 10-minútovkou vyhrávali Čajky 62:49. Hosťujúce basketbalistky ešte nechceli povedať posledné slovo v tejto finálovej sérii, ale Piešťany si to už dokázali skúsene strážiť. V závere si atmosféru posledného stretnutia v sezóne 2022/2023 mohli užiť aj hráčky z lavičky, keďže o osude zápasu už bolo rozhodnuté.

Finále play off Niké extraligy žien 2022/2023 – tretí zápas /na 3 víťazstvá/:
Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 81:59 (22:18, 16:16, 24:15, 19:10)

Piešťany: Andělová 20, Jurčenková 19, Jamesová 14, Mandičová a Mujovičová po 4 (Rusiňáková 10, Martišková 7, Chovaníková 2, Vandlíková 1, Kraislová, Moravčíková a Taušová 0)
Banská Bystrica: Hruščáková 16, Pulliamová 15, Nofuenteová 12, Kozáková 8, Holíková 6 (van Dalen 2, da Cruz, Grigerová, Kollárová, Nagyová a Podhradská 0)
TH: 21/17 – 17/13, Fauly: 18 – 24, Trojky: 6 – 2, Rozhodovali: Fanfara, Obertová, Donovalová, 1000 divákov (vypredané).

Overené správy a príbehy, ktorými žijete. Každý deň v Trnavskom rádiu.